Psichologinė priklausomybė, tai stiprus psihologinis pripratimas išsivystęs malonumą teikiančiai arba nemalonius jausmus mažinančiai veiklai ar medžiagai.
Alkoholis yra labiausia paplitusi priklausomybę sukelianti medžiaga. Ji labai lengvai prieinama ir todėl taip gausiai vartojama. Priklausomam nuo alkoholio žmogui kyla liguistas, nesuvaldomas noras išgerti ir jei nepavyksta, toks žmogus darosi piktas ir agresyvus. Yra manoma, kad psichologinis polinkis į alkoholizmą yra paveldimas.
Priklausomybė, atsirandanti dėl narkotinių, psichotropinių ar kitų, psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, vadinama narkomanija. Ji pasireiškia psichine, o vėliau ir fizinė priklausomybe nuo vartojamų medžiagų. Psichologinė priklausomybė atsiranda iš karto, pajutus malonumą ir išlieka labai ilgai, kartais visą gyvenimą. Psichologinų priklausomybių yra ir daugiau – azartiniams žaidimams, apsipirkinėjimams, interneto naršymui, seksui, darbui. Yra nemažai teorijų, aiškinančių priklausomybių atsiradimą bei išsivystymą. Šiuo metu yra manoma, kad cheminės medžiagos (alkoholis, narkotikai ar kt.) gali sustiprinti ego gynybines jėgas, kurių reikia tokiems stipriems jausmams kaip gėda, depresija ar pyktis, įveikti. Dažnai alkoholį ar kitas narkotines medžiagas vartojantys asmenys pasižymi aštrių pojūčių siekimu bei impulsyvumu. Asmuo, neturėdamas galimybės užsiimti priklausoma veikla ar negaunantis medžiagos, nuo kurios yra priklausomas, jaučia psichinį, o kartais ir fizinį diskomfortą. Priklausomybės pačiam nugalėti neįmanoma – reikia kreiptis į specialistus.